Sürkeli SpamListlere giren IP'ler

Sürekli Spamlistlere giren IP"ler çoğu zaman neden Spamliste girdiğinizi rapor etmez. Bu sorunu çözmek ise oldukça güçleşir. Mail kuyruğunuzdaki mail hareketlerine baktığınızda anormal bir hareket göremeseniz bile basit bir mail hesabı bile kimi durumlarda spamlistlere girmenize sebep olabilir. Bu sorunu çözme konusunda yardımcı olacak bazı araçlar ve ipuçlarını bilmek sorunu tespit etmek ve çözmek için fayda sağlayabilir. 

Eğer Sunucu Kiralama ya da Sunucu Barındırma hizmeti alıyorsanız, sunucunuzun IP"leri ve veri hareketleri tamamen sizin inisiyatifinizde ise bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Hosting ya da Bayi Hosting hizmeti alıyorsanız bu ipuçları sorunu çözmeniz için faydalı olamayabilir. 

E-Posta gönderimlerinde, sunucular genellikle çok sayıda mail gönderimi gerçekleştirdiği için detaylı incelemek zaman alabilir ve soruna neden olan mailin bulunması zor olabilir. Bu sebeple sorunu doğru tespit etmek ve nedenlerini tetkik etmek için bazı incelemeler yapmadan sunucunuzdaki veri hareketlerini incelemeniz sonuca daha yavaş ulaşmanıza neden olabilir. 

Bu noktadan hareketle sunucunuzdan çıkan maillerin internet üzerindeki kontrol noktalarında bıraktığı izleri ve geriye dönük mail hareketlerinizin stabilitesini şu araçlarla izlemenizde fayda var. 

senderscore.org

Sendercsore, IP"lerin internet üzerindeki mail hareketlerinin geriye dönük sicilini kayıt altında tutarak mail gönderimlerde spam hareketlerini ve legalitesini puanlayan bir platformdur. Pek çok spamlist, Senderscore puanınıza başvurarak sizi kayıt altına almayı tercih edebilir. Yüksek bir senderscore puanınız var ise sizi kayıt altına alarak spam IP"si olarak işaretlemeyi tercih etmeyebilir. senderscore puanınız nekadar düşükse blacklistler tarafından karantinaya alınmanız okadar muhtemeldir. 

mxtoolbox.com

İnternet ortamında çok sayıda spamlist (blacklist) mevcuttur. Bu spamlistlerin her birini tek tek kontrol etmek meşakatli olabilir. Mxtoolbox bu konuda oldukça başarılı bir platformdur. Dünya çapında otorite kabul edilen blacklistleri sizin yerinize toplu olarak sorgulayarak rapor suna ve hangi spamlistlerde bulunduğunuzu kısa bir süre içerisinde karşınıza getirir. İsterseniz platforma kayıt olarak rutin aralıklarla IP"nizi kontrol ederek spamlistler ile ilgili hareketlerinizi size E-posta ile bildirebilir. 

Bu iki araç spam tespitinde başvrulacak iki temel kaynak olarak dikkat çeker. Spamlar ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız bu iki kaynağa başvurarak elde ettiğiniz sonuçları yorumlayıp diğer tetkiklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.