Linux Badsector Onarımı

Kullandığımız katı diskler zaman içerisinde sektör bozulmaları (Bad Sector) nedeniyle risk oluştururlar. Elbette sektör bozulmaları başlayan bir diski kritik bir iş sürecinde kullanmak pek tercih edilebilir bir yöntem değil. Ancak alternatif kullanımlarda, örneğin; yedekleme amacıyla ya da yoğun okuma/yazma işlemine maruz kalmayan arşiv diskleri olarak kullanımlarda çok ağır olmayan bozuk sektörlü diskler kullanılmaya devam edilebilir. 

Linux sistemlerde ayrıca bir uygulama kurmaya gerek kalmadan, pek çok linux distrosunda bulunan fsck komutu bu işin üstesinden gelecektir. Aşağıdaki komutu uyguladıktan sonra ki; diskteki tüm sektörler tek tek incelenecektir, bu nedenle uzun sürebilir, diskiniz üzerinde işlem yapılırken bozuk sektörler görmezden gelinerek stabibl sektörlerle çalışmaya devam edebilirsiniz. 

 fsck -t -y -f -c /dev/sda1

Komutu çalıştırabilmeniz için diskinizin mount edilmemiş, yani kullanımda olmaması gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonra sorunlu sektörler hiç yokmuş gibi diskiniz çalışmaya devam edecek, hatta smartctl kontrollerinde bile görünmeyecektir.