Linux MBR Kurtarma

Linux veya Windows sunucularda MBR yapısının bozulması en tatsız sorunlardan biri şüphesiz. İşletim sisteminin konsol seviyesinde tüm işlemlere kapalı hale gelmesi ve tüm operasyon kabiliyetinin ortadan kalkması, kaotik bir sürecin başlangıcı anlamına geliyor. 

Daha önce karşılaşmadıysanız çözüm bulmanız uzun zaman alacak, hatta yedekleriniz yoksa veri kurtarma gibi ucu açık süreçleri düşünmeye başlayacaksınız. Telaş etmeyin, bu süreç sanıldığı kadar ürkütücü değil. Öncelikle verileriniz birden bire yok olmadı. Hatta 15-20 dakikalık bir süreç içerisinde sisteminiz kaldığı yerden çalışmaya devam edebilir hale gelecektir. 

Bu süreçte önümüzde iki adım var. Önce MBR yapısını düzeltmek, ardından Grub ayarlarını yapmak. 

MBR yapısını hızlıca düzeltmek için ihtiyacımız olan araç SystemRescueCD. Iso olarak indirip Usb ya da Cd üzerine boot edilebilir olarak yazarak sunucunuzu bu küçük işletim sistemiyle açacağız. Usb sürücüsünü boot edilebilir olarak açmak istersniz Rufus adlı küçük windows uygulaması işinizi görecektir. 

SystemRescueCd ile açacağınız sunucuda "testdisk" komutunu yazarak Intel PC/Partition seçimi ile Analyse menüsüne girdiğinizde disk üzerindeki bölümleri görüntülemeniz gerekiyor. Quick Search ile hızlı bir part taraması yaptıktan sonra Write/Quick diyerek disk bölümlerimizi eski haline getirmiş oluyoruz. Eğer ağır bir hasar söz konusuysa ve disk bölümlerinizi göremiyorsanız Deeper Search yaparak daha detaylı sektör taraması yapmayı deneyebilirsiniz. Artık ikinci aşamaya geçebiliriz. Bu aşamada sunucumuzu restart ettiğimizde işletim sistemimiz 1234F: gibi bir ibareyle açılacaktır. Bunun sebebi Grub yapımızın stabil olmamasıdır. Grub yapınızı onarmak için ihtiyacımız olan araç Rescatux. Yine Usb/Cd ortamına yazacağınız iso dosyası ile sunucunuzu ikinci kez Live ortamda açarak Rescapp uygulamasını açarak Restore Grub butonuna tıkladığımızda grub ile ilgili tüm düzenlemeler otomatik olarak düzenlenecek, birkaç dakikalık işlem sonrasında sunucumuzu restart ettiğimizde Linux Boot ekranına ulaşabileceğiz.

Elbette bu senaryo ağır hasar almamış, disk fiziksel olarak bozulmamış ve yalnızca MBR sorunu olan diskler için geçerlidir. Daha ağır ve geri dönülemez sorunlar yaşamamanız için Yedekleme senaryonuzu oluşturmayı öncelikli gündeminiz haline getirmelisiniz.