Root Şifresi Kurtarma

Linux Sunucularda unutulan Root şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

Yapılacak işlemler için sunucunuza konsol üzerinden (Monitör ve klavye ile) bağlı olmanız gerekmektedir. Sunucunuz yanınızda değil ise ister sunucu kiralama, ister sunucu barındırma hizmeti alın tarafımızca sunucunuza konsol üzerinden bağlantı kurabilmeniz için Kvm erişimi sağlanacaktır. Sunucunuza konsol üzerinden bios seviyesinde erişebiliyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

Sistemi Boot Ekranında AçıyoruzYukarıdaki resimde görüldüğü üzere açılışta karşımıza Kernel boot seçeneklerimiz geliyor. Sistemimizin açılışında kullanılan kernel sürümünün üzerine ok tuşları ile gelerek klavyenizden "e" tuşuna bastığınızda boot seçeneğini düzenleyebiliyorsunuz. Düzenlediğiniz satırın hemen sonuna "single" yazarak önce Enter daha sonra "b" tuşuna basarak sistemimizi single mode ile başlatabiliyoruz. 

Bu işlem bize şifre sormadan doğrudan sunucumuzun çekirdeğinde kurtarma işlemleri yapabileceğimiz bir birime girmemizi sağlayacaktır. Karşımıza gelen komut ekranına

passwd root

kodu yazarak sunucumuzun yeni şifrelerini tanımlayabiliriz. Bu işlemin ardından sisteminizi yeniden başlatıp tanımladığınız şifre ile giriş yapabilirsiniz.

shutdown -r now