CredSSP Hatası

Windows Server platformlarında ki güvenlik güncellemelerinin Desktop versiyonlarda ki güncellemeler ile uyuşmaması durumunda Kimlik Doğrulama hatası almanız söz konusu olabilir. Özellikle Mayıs 2018 güncellemesi ile kimki doğrulama prosedürünün spesifik uyumluluk zorunluluğu CredSSP atıflı hata ile karşılaşmanıza yol açabilir. 

Hatanın tam açılımı; "Bir kimlik doğrulaması hatası oluştu", "İstenen işlev desteklenmiyor", "Bunun nedeni CredSSP şifreleme Oracle düzeltme olabilir"

Hatanın ortaya çıkış nedeni sunucunuzda ki bir konfigürasyon güncellemesi değildir. Windows Desktop sürümlerinde otomatik olarak gerçekleşen güncellemeler, kritik bir güvenlik paketi içeriyor. Sunucunuz otomatik güncellemelere açık değilse, lokal bilgisayarınızda yapılan bu güncelleme nedeniyle sunucuya bağlantı kurarken hata alabilirsiniz. 

Sorunun Çözümü

Versiyon farkı olmaksızın, tüm Windows Server versiyonlarında ki tüm kritik güncellemeleri yüklemeniz gerekmektedir. Sunucunuza uzak masaüstü ile bağlanamamanız sebebiyle ilgili güvenlik güncelleştirmesi yüklenmemiş bir bilgisayar kullanarak ya da doğrudan KVM/Konsol seviyesinde erişerek ilgili yüklemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa, Destek Talebi ile bize ulaşabilir, uzak masaüstü şifrelerinizi ileterek ilgili güvenlik güncellemelerinin yüklenmesini talep edebilirsiniz.